Nadpłata kredytu dzięki obniżce stóp procentowych.

Niemal każdy z posiadacz kredytu hipotecznego w złotówkach, z którym zdarzyło mi się ostatnio rozmawiać przyznaje, że rata kredytu spada. I to nie nadpłata czy wydłużenia okresu spłaty spowodował obniżkę raty. Jest to skutkiem obniżki stopy procentowej Wibor. I jak na razie nic nie zapowiada aby oprocentowanie miało odbijać się do góry.

I tak jeśli ktoś kto wziął kredyt hipoteczny w wysokości 200 000 zł na 30 lat w maju 2013 roku z marżą 1,45 % i Wiborze 3,29 % pierwsza rata kredytu wynosiła 1042,09 zł, a teraz w tym samym banku Wibor wynosi 2,07 % – płaci ratę w wysokości 911 zł, czyli o 131,09 zł mniej.

Super! Ponad 100 zł zostaje w kieszeni i c o możemy z nią zrobić?!

Wybrać się z rodziną do kina, kupić nowy sweterek, albo jakiś gadżet.  Taki zakup ma pewno da trochę radości ale na krótko.

Jaką moc ma takie 100 zł w miesiącu zobaczymy dopiero, gdy podstawimy je do naszego kalkulatora kredytowego ale zakładając, że to nam wypłacane są odsetki.

I tak 100 zł odkładane co miesiąc przy oprocentowaniu 4 % daje 60 732 zł i to po odliczeniu podatku Belki!

Jeśli weźmiemy pod uwagę kredyt w wysokości 300 000 zł, wzięty w okresie, gdy stopa Wiboru wynosiła ponad 4 % różnica na racie może wynosić nawet około 200 zł na miesiąc.

A co by było gdyby bank nie obniżył raty kredytu wraz ze spadającym oprocentowaniem a nadwyżkę od razu zaliczał na spłatę kapitału? Tak na przykład ma w zwyczaju Deutsche Bank. Taka automatyczna nadpłata kredytu powoduje skrócenie kredytu nawet o 10lat!

I tak gdy założymy, że wzięliśmy 30 -letni kredyt na 200 000 zł w październiku 2012 roku przy oprocentowaniu 6 % rata wyniosłaby 1199,10 zł.
Jeśli w październiku 2014 roku oprocentowanie tego kredytu wyniesie 3,57 % i płacimy taką samą ratę to kredyt skraca się o 10 lat!

Tak po prostu.

Więc jeśli Twój bank obniża ratę kredytu, zapewne jesteś wdzięczny i cieszysz się z dodatkowych pieniędzy w budżecie domowym. Jednak najgorsze co można zrobić to po prostu „przejeść” tą nadwyżkę. Pamiętajmy, pieniądze można co prawda „nadrobić” ale czasu nigdy.

One Response to Nadpłata kredytu dzięki obniżce stóp procentowych.

  1. Hosting pisze:

    Kazdy moment jest dobry na nadplacanie kredytu hipotecznego , bowiem nasze raty sa nizsze, a takze odsetki od kredytu maleja. Natomiast nadplacanie kredytu hipotecznego przy niskich stopach procentowych nie bedzie mialo rewolucyjnego znaczenia dla naszego portfela uwaza Mikolaj Fidzinski, analityk Comperia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *