4 rzeczy, które przyspieszą decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego.

ekspert kredytowyOczekiwanie na decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego jest bardzo stresujące. Wiem,  sama to sprawdzałam na sobie. Długi proces kredytowy to stres dla kupującego nieruchomość, jak też dla sprzedającego. Dobrze, jak kończy się pozytywną decyzją, gorzej, gdy bank odmawia udzielenia kredytu.

Jak ograniczyć ten stres do minimum i przyspieszyć proces kredytowy?

#1.Przygotowanie 

Gdy tylko w głowie pojawi się myśl o kupnie mieszkania lub budowie domu warto umówić się na spotkanie z ekspertem od kredytów. Nawet jeżeli plany są odległe, albo nie ma jeszcze wybranego mieszkania. Doświadczony ekspert sprawdzi aktualną zdolność kredytową oraz przy założeniu, że wniosek o kredyt będzie składany za parę miesięcy lub za rok. Jest to szczególnie istotne przy umowach na czas określony lub dochodach z działalności gospodarczej. Sprawdzi również historię kredytową w BIK i innych rejestrach. Pomoże wyeliminować wszelkie zagrożenia dla pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego jeszcze przed złożeniem wniosku. Dla przykładu warunkiem takiej decyzji może być uporządkowanie dotychczasowych zobowiązań. Trzeba to zrobić dużo wcześniej. Zamknięcie niepotrzebnej karty kredytowej może trwać nawet do 2 miesięcy. Więcej o przygotowaniach do kredytu pisałam we wpisie Kredyt na mieszkanie na 30 lat to nie to samo co zakup tostera.

#2. Kompletne i aktualne dokumenty

Dla banku dokumenty to podstawa! Przed złożeniem wniosku o kredyt trzeba zebrać wszystkie potrzebne dokumenty i sprawdzić je wraz z doradcą:

– czy są aktualne. Zaświadczenia o zatrudnieniu lub niezaleganiu w opłatach ważne są  30 dni. Wypisy z ewidencji budynków, gruntów, lokali do 6 miesięcy.

-czy są czytelne. Ważne aby podpisy i pieczątki na kopiach dokumentów były czytelne.

-czy są kompletne. Ważne, aby dołączone były wszystkie aneksy i załączniki, jeśli takie do danego dokumentu były sporządzane.

To bardzo ważny punkt. Każdy, nawet drobny brak w dokumentach, bardzo wydłuża oczekiwanie na decyzję w banku. Teczka z wybrakowanym wnioskiem leży po prostu na półce i zbiera kurz! 

#3. Wybór banku

Czas oczekiwania na decyzję kredytową zależy od wybranego banku, a także czasu w którym składany jest wniosek. Jeśli dany bank ma aktualnie promocyjną ofertę, a do tego nakłada się okres świąteczny, bądź urlopowy możemy spodziewać się kolejek nawet do 2 miesięcy! Jeśli zatem czas jest najwyższym priorytetem w wyborze oferty doświadczony ekspert wskaże bank, w którym proces będzie zdecydowanie szybszy. Poza tym weryfikacja wniosku różnie przebiega w poszczególnych bankach. W jednych zaczyna się od decyzji finansowej, w innych od oceny zabezpieczenia, a samo uruchamianie kredytu może zająć od 1 do 7 dni w zależności od banku. Na tym etapie, także nieoceniona jest wiedza i doświadczenie eksperta kredytowego.

#4.Dobra współpraca z osobami procesującymi wniosek na każdym etapie

Tak zwany czynnik ludzki na ogromne znaczenie. Na każdym etapie analizy wniosku pracują ludzie: doradca w oddziale banku, specjalista ds. dokumentacji na tz. bramce, analityk, rzeczoznawca majątkowy itp. Proces kredytowy będzie sprawny, jeśli doradca w banku szybko wyśle dokumenty do działu analiz, analityk otrzyma odpowiedź na swoje pytania bez zbędnej zwłoki, a wszelkie niestandardowe sytuacje będą w jasny i komunikatywny sposób opisane we wniosku. Niedomówienia i nieporozumienia bardzo utrudnią proces kredytowy. Pomocna natomiast może się okazać zwykła ludzka życzliwość i dobre relacje, zwłaszcza w trudnych sytuacjach.

W każdej z tych 4 rzeczy ogromnie pomocny może być sprawdzony ekspert kredytowy. Bazując na swojej wiedzy, a przede wszystkim doświadczeniu i znajomości procesów w poszczególnych bankach sprawnie i szybko poprowadzi nawet trudny proces kredytowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *